Նախագծի տևողությունը՝ սեպտեմբերի 1-14-ը

Նախագծի մասնակիցներ՝ չորրորդ, հինգերորդ դասարանների սովորողներ

Նպատակը՝  Ծանոթացում, հաղորդակցային կարողությունների զարգացում:

Խնդիրները՝

  • Սովորողի գրավոր և բանավոր խոսքի ձևակերպման, հստակ արտահայտման հմտությունների մշակում:
  • Ինքնարտահայտման կարողության զարգացում
  • Ստեղծագործական, քննադատական, տրամաբանական, նկարագրական, վերլուծական մտածողության զարգացում:
  • Ժամանակակաից տեխնոլոգիական հմտությունները կիրառելու և զարգացնելու կարողություն

Այս նախագիծն իր մեջ ներառում է հետևյալ ենթաթեմաները

Ինչպես եմ անցկացրել իմ ամառային արձակուրդը

Սովորողը գրավոր կամ բանավոր պատումի (ռադիոպատում, տեսապատում) ներկայացնում է, թե ինչպես և որտեղ է անցկացրել իր ամառային հանգիստը։ Ինչո՞վ է զբաղվել, ի՞նչ նոր բան է բացահայտել և այլն․․․

Իմ ընթերցողական, ստեղծագործական ամառը

Սովորողը համառոտ ներկայացնում է իր ընթերցած գրքերի վերնագրերը, համառոտ ներկայացնում առավել տպավորված ստեղծագործությունը, գովազդում այն, հիմնավորում իր ընտրությունը։ Ցանկալի է նաև դուր եկած հատվածների տողերի մեջբերումը, մեկնաբանությունը /բացատրությունը/։

Իմ բացահայտումներով լի ամառը

Սովորողը պատմում է իր կատարած թարգմանչական, հետազոտական տարբեր նախագծերի մասին, ներկայացնում դրանք իր բլոգում և առցանց դասերի ընթացքում։ Այս աշխատանքը հնարավորություն է տալիս ճանաչել և խրախուսել սովորողի հետաքրքրությունները, նրան ինքնարտահայտվելու հնարավորություններ տալ։

Այլ

Առաջարկում է սովորողը, ընտանիքը

Նախագծի իրականացման քայլերը

  1. Դասի ընթացքում ներկայացնում, քննարկում ենք նախագիծը։
  2. Սովորողը ծնողի հետ ընթերցում է նախագիծը, անհրաժեշտության դեպքում առաջարկներ լրացումներ անում։
  3. Նախագծի հղումը հրապարակում է իր անհատական ուսումնական բլոգում և ընտրելով իրեն հետաքրքրող ենթաթեման, կամ ենթաթեմաները, կատարում և հրապարակում է հանձնարաված առաջադրանքները։
  4. Հրապարակված առաջադրանքի հղումն ուղարկում է դասավանդողի էլ․ փոստին։
  5. Ուղարկված հղումները հրապարակվում են նախագծի արդյունքներ բաժնում։

Արդյունքների ամփոփում, գնահատում

Նախագծային արդյունքների հրապարակումից հետո, սովորողները հնարավորություն են ստանում ծանոթանալ իրենց ընկերների աշխատանքներին։ Քննարկման արդյունքում /նաև ընտանեկան/ ընտրվում են լավագույն արդյունքները և հրապարակվում են <<Զատիկ>> ստեղծագործական ուսումնական բլոգում։

Աշխատանքի ներկայացման ձևերը՝

  • Անհատական, ընտանեկան տեսապատում, ռադիոպատում
  • Գրավոր պատում / ցանկալի է ֆոտոպատումների, տեսանյութերի ուղեկցությամբ/
  • Ռադիոպատում, ռադիովերլուծություն

Աշխատանքներին ներկայացվող պահանջները

1.Գրավոր կամ բանավոր խոսքը պիտի լինի հստակ, ամբողջական, գրավիչ մատուցմամբ։

2. Ներկայացվող տեսապատումը կամ ռադիոնյութը պետք է լինի գրագետ, հասկանալի, ամբողջական, չունենա տեխնիկական, այլ ( երաժշտական ձևավորման հետ կապված) թերություններ։

3. Հետազոտական աշխատանքի դեպքում անհրաժեշտ է նշել

հղումը, նախագծի մասնակիցներին, եթե նախագիծը անհատական չէ։ Սովորողը պետք է ներկայացնի իր աշխատանքի ընթացքը և կցի արդյունքը։ Ներկայացման ձևն ընտրվում է նախագծային աշխատանքի սկզբունքներից ելնելով։ Եթե թարգմանական աշխատանք է, ներկայացվում է ընթացիկ պատումը ( գրավոր կամ բանավոր), կցվում է կատարած թարգմանաությունը և համապատասխան նյութի հղումը։

Եթե աշխատանքը սովորողների հետաքրքրության շրջանակներին համապատասխան այլ հետազոտական աշխատանք է, ապա կարող է աշխատանքի ընթացքն ու արդյունքը ներկայացվել անհրաժեշտ տեսաշարերի միջոցով ՝ լուսաբանմամբ։

Սովորողի մասնակցությամբ ընտանեկան նախագծերը խրախուսուվում են։

Առցանց նախագծի կազմակերպումը

Առցանց հանդիպումների ընթացքում նախագիծը քննարկելուց հետո, սովորողն ընտրում, առաջարկում է իրեն առավել դուր եկած թեման։

Պարզաբանվում են անհասկանալի հարցերը

Ներկայացվում են անհատական, ընտանեկան աշխատանքները

Քննարկվում են ընկերների կողմից իրականացված, ընտրված աշխատանքները։

Արդյունքում

Նախագծի ամփոփում՝

Իմ ճամփորդական ամառը

Նարեկ Սարգսյան

Խորեն Հարությունյան

Տիգրան Գրիգորյան

Հարություն Թովմասյան

Վահագն Գրիգորյան

Նիկոլայ Կարապետյան

Աֆինա Մկրտչյան

Լիլի Թորոսյան

Վահան Արուշանյան

Խորեն Հարությունյան

Էրիկ Վանյան

Ինեսա Թորոսյան

Արփինե ՀԱկոբյան

Իմ ընթերցողական ամառը

 

Արփի Հարությունյան

Նելլի Համբարձումյան

Արփինե Հակոբյան

Իմ հետազոտական ամառը

Իմ ձեռքբերումներով ամառը